Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

17 sierpnia 2018 roku

Pavia de Certoza

 

Pavia, mała miejscowość położona około 30 km od Mediolanu może poszczycić się wspaniałym, XV-wiecznym klasztorem kartuzów. Budowa klasztoru rozpoczęła się w 1396 roku, z inicjatywy pierwszego księcia Mediolanu – Gian Galeazzo Viscontiego i trwała do roku 1507, kiedy to zakończono dolną część elewacji kościoła. Kościół z założenia miał być mauzoleum władców Mediolanu, jednak z całego rodu Viscontich, spoczął tu tylko jego fundator Galeazzo. W obiekcie tym przebywały różne zakony: kartuzi, cystersi, karmelici. Obecnie klasztorem opiekują się cystersi.

 

Już od bramy klasztoru, urzeka wspaniała marmurowa fasada kościoła Santa Maria delle Grazie. To niesamowite skupisko rzeźb, płaskorzeźb, medalionów… powstawało od roku 1473 począwszy, na ostatnich pracach w połowie XVI wieku kończąc. Wnętrze świątyni, również nie zawodzi – możemy podziwiać tu kolejne liczne rzeźby i freski, z tryptykiem z kości słoniowej przedstawiającym liczne sceny z życia Matki Boskiej, Chrystusa i innych świętych, który znajduje się w starej zakrystii.

 

Po obejrzeniu wszystkich wspaniałości kościoła znaleźliśmy się w krużganku otoczonym eremami, w których zakonnicy mieszkali i spędzali zdecydowaną większość swojego samotnego życia.  Eremy robią niesamowite wrażenie. Każdy z 24 eremów w klasztorze wygląda tak samo – składa się z trzech pomieszczeń i ogródka, gdzie zakonnicy mogli w samotności oddawać się modlitwie i studiowaniu pism ojców Kościoła. Obok wejścia do każdego eremu umieszczone zostało okienko, przez które zakonnik otrzymywał posiłki, w refektarzu bowiem, zakonnicy gromadzili się tylko w dni świąteczne.

Warto to obejrzeć.

 

   
   
   

 

 

« Powrót