Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

17 sierpnia 2018 roku

Turyn

 

Jest to miasto położone w północno-zachodnich Włoszech, nad rzeką Pad. Turyn jest stolicą regionu administracyjnego Piemont. Jest też czwartym co do wielkości miastem Włoch. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel. Turyn jest jednym z najważniejszych centrów przemysłowych Włoch. Istotne znaczenie dla gospodarki miasta ma również turystyka. W 2008 r. Turyn był 203 najpopularniejszym miejscem do zwiedzania na świecie i 10 we Włoszech.

 

Turyn jest bardzo pięknie geograficznie położonym miejscem, z cudownymi wzgórzami i dolinami. Obfituje w liczne parki i ogrody, nie wspominając już o wspaniałym połączeniu czterech osobnych rzek przecinających miasto – Po, Dora, Stura i Sangone.

 

Zwiedzanie Turynu rozpoczęliśmy od Bazyliki Superga, która jest pięknym barkowym, okrągłym kościołem, otoczonym z dwóch stron dzwonnicami o wysokości 60 metrów i zwieńczonym 75-metrową kopułą. Jest ona położona na szczycie góry, z której rozpościera się wspaniały widok – panorama miasta z jednej i niekończącego się pasma Alp z drugiej strony. W podziemiach świątyni znajdują się groby królewskie rodziny Savoy. Niedaleko tej katedry w roku 1949 rozbił się samolot z zawodnikami Torino FC. W katedrze znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie.

 

Turyn Polakom kojarzy się przede wszystkim z całunem turyńskim, który jest przechowywany w katedrze św. Jana Chrzciciela od 1578 roku. Jest on jedną z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa i według tradycji w płótno to został owinięty po śmierci Jezus Chrystus. My mieliśmy okazję zobaczyć jego kopię.

 

W Turynie,jest wiele zabytków, głównie kościołów i pałaców. Renesansowa katedra wzniesiona w XV-XVII w., kościół San Domenico zbudowany w I połowie XIV w.,  barokowe kościoły San Carlo i San Lorenzo wzniesione w XVII w. Wśród licznych pałaców miasta najpiękniejszymi obiektami są: Pałac Królewski z XVII w., Palazzo dell'Academia delle Scienze z XVII w., Palazzo Madama z XII-XV w., ze zbiorami Muzeum Sztuki Antycznej. Najcenniejszą kolekcję spośród muzeów miasta posiada Muzeum Egipskie, którego zbiory ustępują jedynie Muzeum Kairskiemu. Park miejski (Parco del Valentino) jest jednocześnie skansenem wsi piemonckiej.

   
   

 

 

« Powrót