Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

15-16 października 2022 roku

75 lat chóru Gregorianie

W dniach 15-16 października 2022 roku odbyły się uroczystości związane z 75 rocznicą powstania chóru Gregorianie oraz 15 rocznicą powołania Stowarzyszenia Chorał im. Ojca Benignusa Sosnowskiego.

Obchody jubileuszu trwały dwa dni. Pierwszy dzień to wieczór wspomnień. Multimedialna prezentacja historii chóru i stowarzyszenia przywołała pamięć o Ojcu Benignusie założycielu i długoletnim opiekunie młodzieży, który  zaszczepiał w nas powoli, przez lata, umiłowanie do śpiewu i chorału gregoriańskiego. Owocem jego pracy oraz wysiłku kolejnych organistów i dyrygentów rozwijających muzyczne umiejętności chórzystów był i jest do dziś chór, który stara się kontynuować dzieło skromnego zakonnika.

Drugi dzień obchodów jubileuszu to spotkanie byłych i obecnych członków chóru na Eucharystii, która stała się podziękowaniem Panu Bogu za 75 lat działalności chóru Gregorianie i 15 lat działalności Stowarzyszenia Chorał. Msza święta była także a może przede wszystkim podziękowaniem za spotkanie na naszej drodze życiowej Ojca Benignusa Sosnowskiego w 25 rocznicę jego śmierci.

Po wspólnej modlitwie chór zaprezentował swoje umiejętności podczas koncertu, na którym wykonał utwory chorału gregoriańskiego, utwory inspirowane chorałem gregoriańskim i utwory czterogłosowe. Mamy nadzieję, że wszyscy obecni byli ukontentowani duchowym wymiarem naszego koncertu.

Podczas obchodów jubileuszu towarzyszyli nam:  Pan Artur Ciecierski – Burmistrz Zakroczymia, który objął uroczystości patronem honorowym, Pani Agata Januszewska – Zastępca Burmistrza Zakroczymia, Pan Piotr Serwatka – Przewodniczący Rady Miejskiej w Zakroczymiu, Ojciec Tomasz Płonka – opiekun chóru oraz byli i obecni członkowie chóru, stowarzyszenia Chorał, nasze rodziny, przyjaciele i mieszkańcy Zakroczymia i okolic.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością słowami błogosławieństwa św. Franciszka „Pan niech Wam błogosławi…”. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Artura Ciecierskiego Burmistrza  Zakroczymia za okazaną pomoc, wsparcie i długoletnią współpracę. Dziękujemy za słowa uznania dla naszego śpiewu.

 

 

« Powrót