Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

15-25 października 2011 roku

Capri nie tylko dla milionerów

Capri – niewielka, o wydłużonym kształcie, górzysta wyspa na Morzu Tyrreńskim w Zatoce Neapolitańskiej, zbudowana ze skał wapiennych. Jej powierzchnia wynosi 10,4 km kw., a najwyższe wzniesienie Monte Solaro ma 596 m n.p.m. Na wyspie położone są dwa miasta: Capri i Anacapri. Najstarsze ślady bytności człowieka na wyspie sięgają VII wieku p.n.e. Już w okresie cesarstwa rzymskiego wyspa należała do ulubionych miejsc pobytu cesarzy. Łagodny, śródziemnomorski klimat i wspaniałe widoki zapewniają wiele atrakcji turystycznych. Wyspa przyciąga ludzi biznesu i artystów. Capri to legendarne miejsce pobytu i wypoczynku dla milionerów. Choć nie do końca tak jest. My też byliśmy na Capri…

Na wyspę najłatwiej dostać się drogą wodną przez położony na północnym brzegu wyspy port Marina Grande, obecnie znajdujący się w granicach miasta Capri.

Wapienna budowa wyspy ułatwiła powstanie wielu jaskiń. Stanowią one wielką atrakcję turystyczną. Ich piękno można podziwiać z pokładu statku, czego również doświadczyliśmy. Do najwspanialszych należą dwie groty: Biała (Grotta Bianca) i Grotta Meravigliosa. Mają wspólne wejście znajdujące się powyżej poziomu morza. Niżej położona jest Biała Grota. W dwóch misach groty miesza się woda morska i słodka (źródlana), stężenie zawartych w niej minerałów jest przyczyną białego zabarwienia wody, od którego pochodzi nazwa groty. Wyżej znajduje się wejście do Grotta Meravigliosa, w którym nawet z łodzi widoczny jest stalagmit zwany „Wykapaną Madonną” tzn. przypominający postać Matki Bożej. Bogata szata naciekowa stalaktytów i stalagmitów, zmieniająca barwę w zależności od oświetlenia czyni z niej niemal magiczne miejsce. Przepłynęliśmy też przez Łuk Miłości (Arco del Amore), obdarzając pocałunkiem ukochaną osobę.

Główna część miasta Capri położona jest powyżej portu Marina Grande, między dwoma wzgórzami. Prowadzi do niej kręta droga, można też dojechać naziemną kolejką linową. Wśród wąskich, krętych uliczek znajdują się liczne sklepiki z miejscowymi wyrobami, ekskluzywne hotele i barwne, kwitnące ogrody. Trasy spacerowe prowadzą do wielu atrakcyjnych miejsc. Naszym punktem docelowym były kwieciste ogrody Augusta, skąd podziwialiśmy piękną panoramę, słynne Faragliony (trzy wyłaniające się z morza skały) i Łuk Miłości, pod którym wcześniej przepływaliśmy. Trudno odszukać w pamięci piękniejsze krajobrazy.

« Powrót