Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

15-25 października 2011 roku

Rzym i jego symbole

Rzym, położony jest na siedmiu wzgórzach skupionych nad rzeką Tyber. Według legendy miasto zostało założone w 753 roku p.n.e. przez Romulusa na Wzgórzu Palatyńskim. Jest największym miastem we Włoszech, liczy bowiem w granicach administracyjnych ponad 2,5 mln mieszkańców, a w obrębie aglomeracji miejskiej prawie 4 mln ludności. Jest też ważnym ośrodkiem turystycznym o światowym znaczeniu.

   

Trudno jednoznacznie wskazać najważniejszy symbol Rzymu, ale prym z pewnością wiedzie Koloseum. Jest to duża eliptyczna budowla o długości 188 i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią na około 50 tysięcy miejsc. Koloseum to pozostałość po dawnym amfiteatrze, miejscu rzymskich rozrywek i zawodów jeszcze z czasów cezarów. Jest to największa zachowana budowla starożytna w mieście.

Ważną pozostałością dawnych czasów jest też Forum Romanum, gdzie skupiało się życie polityczne i gospodarcze miasta. Przez wieki zostało całkowicie zniszczone a jego pozostałości zawdzięczają swoje istnienie pracom archeologicznym, które prowadzone są od 1898 roku.

Ruiny Forum Romanum można podziwiać z najmniejszego ze wzgórz – Kapitolu. Na wzgórzu niegdyś wznosiła się świątynia poświęcona Jowiszowi, Junonie i Minerwie – słynnej triadzie kapitolińskiej. Obecnie na przełęczy wzgórza znajduje się Piazza del Campidoglio – plac projektu Michała Anioła. Na środku stoi pomnik konny Marka Aureliusza a otoczenie zajmują pałace mieszczące Muzea Kapitolińskie.

Zwiedzając Rzym warto na krótko zatrzymać się przy Ołtarzu Ojczyzny. Jest to pomnik zbudowany w 1885 roku dla uczczenia zjednoczenia Włoch i w hołdzie królowi Wiktorowi Emanuelowi II. Ze względu na jego kształt Włosi nazywają go dowcipnie „maszyną do pisania”.

Najbardziej okazałą antyczną budowlą Rzymu jest Panteon. Jego budowę zapoczątkowano w 27 roku p.n.e. Początkowo był poświęcony siedmiu bóstwom planetarnym, a w VII wieku został zaadaptowany na potrzeby chrześcijańskiego kultu. O wyjątkowości Panteonu stanowi rotunda o średnicy 43 metrów i takiej samej wysokości. Do jej wnętrza światło dochodzi tylko i wyłącznie przez centralny otwór (oculus), w odlanej z betonu kopule, której średnica wynosi 9 metrów. Oculus wywołuje wspaniałe efekty zarówno w deszczowe, jak i słoneczne dni. Poza tym nie jest niczym przykryty, dlatego podłoga na środku jest wklęsła z odpływem do zbierania deszczu. Ogromne wrażenie wywiera również portyk: dach z trójkątnym frontonem podtrzymywany przez 16 potężnych korynckich kolumn, ściany o grubości 6 m i 8-metrowe drzwi z brązu.

Od krok od Panteonu znajduje się ruchliwy Plac Navona, słynący z trzech fontann. Fontana dei Quarto Fiume – Fontanna Czterech Rzek to XVII-wieczne dzieło Berniniego. Cztery alegoryczne posągi wyobrażają rzeki: Dunaj, Ganges, Nil i Rio de la Plata ¬ symbolizują 4 kontynenty: Europę, Azję, Afrykę i Amerykę. Na placu są jeszcze dwie fontanny – del Moro i Neptuna. Pierwszą, zaprojektował Bernini, a jego Maura w XIX wieku udekorowano delfinami i innymi morskimi stworami. Druga, to pomysł Giacomo della Porta, a tytułowego Neptuna dodano w XIX wieku, a więc 100 lat po zakończeniu jej budowy.

U podnóża Kwirynału znajduje się inna fontanna będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Rzymu – rokokowa Fontanna di Trevi. Zaprojektował ją w 1762 roku Nicola Salvi. Centralną postacią fontanny jest Neptun stojący na muszli, którą ciągną uskrzydlone konie pod wodzą Trytonów. Legenda mówi, że jeśli ktoś chce powrócić do Rzymu musi wrzucić do fontanny monetę, wówczas jego życzenie się spełni.

Przy jednym z najsłynniejszych placów Rzymu – Placu Hiszpańskim, z górującym nad nim kościołem Trinita dei Monti, wznoszą się Schody Hiszpańskie. Należą one do miejsc tłumnie odwiedzanych, są jednymi z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie, z kaskadą balustrad i balkonów na całej długości. U ich podnóża znajduje się fontanna Pietro Berniniego – tzw. Barcaccia, na wpół zatopiona łódź, do której woda dopływa (podobnie jak do Fontanny di Trevi) ze starożytnego akweduktu Aqua Vergine.

Tymi atrakcjami historycznymi uraczył nas Rzym. Ale kryje on jeszcze wiele wspaniałych miejsc. Te poznamy następnym razem. Przecież wrzuciliśmy monety do Fontanny di Trevi…

« Powrót