Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

15-25 października 2011 roku

Skarby Watykanu

Przysłowie „być w Rzymie i nie widzieć papieża” mówi, że przebywając w pewnych miejscach nie można pominąć rzeczy dla tych miejsc najistotniejszych. Nam się udało być w Rzymie i zobaczyć Ojca św. Benedykta XVI, podczas audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra. Zostaliśmy również przez niego pozdrowieni, co spotkało się z naszą entuzjastyczną reakcją. Wielkie wrażenie wywarł na nas udział w katechezie papieskiej i sam Plac Świętego Piotra, zapełniony podczas audiencji, stopniowo pustoszejący po jej zakończeniu. Zapamiętaliśmy miejsce zamachu na Jana Pawła II, oznaczone tablicą.

   

Być w Rzymie i…, to obowiązkowo odwiedzić Bazylikę św. Piotra w Watykanie i przyklęknąć przy grobie Jana Pawła II, pomodlić się i podziękować Bogu za wybitnego Polaka. Jego grób znajduje się w bocznej kaplicy św. Sebastiana. Łatwo go znaleźć w potężnej świątyni. Dzięki temu pielgrzymi mają ułatwione modlitewne spotkanie z błogosławionym Janem Pawłem II. W Watykanie nieustannie wspominamy naszego Papieża. On ciągle żyje w naszych sercach, a jego duch wciąż jest obecny w tym świętym miejscu.

Sama bazylika została zbudowana w latach 1506–1626. Powstała na miejscu starochrześcijańskiej bazyliki cesarza Konstantyna. To drugi co do wielkości kościół na świecie. Jego powierzchnia wynosi 23 tys. m2 Bazylika św. Piotra jest jednym z najważniejszych świętych miejsc chrześcijaństwa. Tradycja mówi, że usytuowana jest na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra – pierwszego papieża. W bazylice i w jej podziemiach znajdują się także groby innych papieży. W centralnej części kościoła, pod kopułą, znajduje się ołtarz główny, tzw. papieski i konfesja św. Piotra, którą stanowi wykonany z brązu barokowy baldachim zaprojektowany przez Berniniego. Cztery kolumny podtrzymujące baldachim o wysokości 28 m mają charakterystyczne dla baroku skręcone reliefy nawiązujące do świątyni Salomona. Ołtarz znajduje się ok. 7 m nad grobem św. Piotra. Od ołtarza prowadzi zejście do Krypty św. Piotra. Cztery masywne filary podtrzymują kopułę o średnicy 42 m2

Do naw bocznych przylegają liczne kaplice. W jednej z nich jest umieszczona słynna Pieta, Michała Anioła z 1498 r. Za wnęką, w której umieszczona jest Pieta, znajduje kaplica Krucyfiksu, ze średniowiecznym krucyfiksem, dziełem Pietro Cavalliniego.

Będąc w Rzymie trzeba zwiedzić Muzea Watykańskie. Powstały one ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży. Stanowią najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata. W muzeach zgromadzone są: obrazy od wczesnego renesansu do XIX wieku, takich mistrzów, jak: Giotto, Bellini, Leonardo da Vinci, Caravaggio i wielu innych; zbiory ikon bizantyjskich; fragmenty fresków i ołtarzy; kolekcja rzeźb antycznych. W licznych galeriach zgromadzone są zbiory arrasów, map i ksiąg. Do ciągu muzealnego zostały włączone Stanze Rafaela ozdobione wykonanymi przez niego freskami oraz wspaniała Kaplica Sykstyńska, m.in. ze słynnymi freskami Michała Anioła. W jednej z sal muzeum eksponowany jest obraz Jana Matejki przedstawiający króla Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem.

« Powrót