Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

27 czerwca 2014 roku

Dzielnica Łacińska

Jest ona jedną z ładniejszych dzielnic Paryża. Zamieszkiwana obecnie przez artystów i intelektualistów kojarzy się ze stylem życia bohemy. Zamyka ją z jednej strony Sekwana, a z drugiej Ogród Luksemburski. Jej nazwa wywodzi się jeszcze z czasów kiedy studenci i profesorowie Sorbony leżącej w tej dzielnicy posługiwali się tylko językiem łacińskim.

   

Sercem Dzielnicy Łacińskiej jest Sorbona, jedna z najsłynniejszych i najbardziej cenionych uczelni na świecie. Założona była w drugiej połowie XIII wieku jako kolegium teologiczne dla ubogich studentów. Najstarszą, zachowaną do dziś częścią uniwersytetu jest Kaplica Sorbońska (Chapelle de la Sorbonie) z dwukondygnacyjną barokową fasadą. Nad całością dominuje duża kopuła. We wnętrzu kościoła znajduje się grobowiec kardynała Richelieu. Dziś Sorbona nie stanowi już jednego organizmu uniwersyteckiego. Została podzielona na kilka autonomicznych uniwersytetów, które wspólnie korzystają z historycznych budynków Sorbony.

Obok Panteonu wznosi się ciekawy kościół Saint Etienne du Mont. To jeden z najbardziej oryginalnych kościołów Paryża. Na jego fasadę składają się trzy spiętrzone frontony będące mieszaniną gotyku z renesansem. W kościele znajduje się relikwiarz św. Genowefy – patronki Paryża.

Ciekawym obiektem dzielnicy łacińskiej jest Panteon. Jest to budowla mająca 83 m wysokości oraz 84 m szerokości. Wewnątrz ściany zdobią polichromie, które przedstawiają m.in. męczeństwo św. Dionizego. Panteon zwany jest Świątynią Sławy. Został on wzniesiony jako dar dziękczynny Ludwika XV, który ciężko chory ślubował, że jeśli wyzdrowieje to postawi kościół w najwyższym punkcie na lewym brzegu Sekwany. W ten sposób w latach 1758–1790 powstał kościół św. Genowefy. W czasie Rewolucji Francuskiej przemieniono go na mauzoleum, w którym chowano wybitnych Francuzów. W Panteonie spoczywają m. in. Wolter, Victor Hugo, Emil Zola, Jean Moulin oraz Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem. Ich szczątki przeniesiono do Panteonu w 1995 r.

W Dzielnicy Łacińskiej warto obejrzeć Narodowe Muzeum Średniowiecza i łaźnie w Cluny dobudowane do łaźni rzymskich z okresu Lutetii. Rezydencja należy do nielicznych budowli średniowiecznych, jakie zachowały się w Paryżu. W poszczególnych salach umieszczone są ekspozycje ukazujące życie codzienne i sztukę średniowiecza. Muzeum obejmuje również pozostałości po termach rzymskich. Zachowane do dziś ruiny stanowią zaledwie jedną trzecią obszernego zespołu łaźni, jaki powstał tu w wiekach II i III n.e.

Na koniec wyczerpującej wędrówki po Dzielnicy Łacińskiej warto jeszcze dotrzeć do Pałacu Luksemburskiego, otoczonego przepięknym ogrodem o tej samej nazwie, by za chwilę odpocząć w jednym z licznych barów i restauracji, usytuowanych wzdłuż Bulwaru i Placu Saint-Michel. To jedno z ulubionych miejsc paryżan i turystów.

« Powrót