Stowarzyszenie Chorał

Stowarzyszenie Chorał

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

 

5 września 2008 roku

Lekcja historii i patriotyzmu

Zarząd Stowarzyszenia „Chorał” imienia Ojca Benignusa Sosnowskiego zorganizował w dniach 5–7 września 2008 roku wyjazd na Litwę do Kowna i Wilna. Wzięło w nim udział 38 osób.

 

Głównym celem wyjazdu było wykonanie dwóch koncertów w Kownie przez zakroczymski chór „Gregorianie”. Bardzo ważnym punktem pobytu było spotkanie z Polakami mieszkającymi na Litwie oraz Zespołem Ludowym „Kotwica”, który gościł w Zakroczymiu w styczniu tego roku. Wyjazd na Litwę był także okazją do zwiedzenia zabytków w Kownie i Wilnie oraz poznanie historii jakże bliskiej każdemu Polakowi.

Pierwszego dnia pobytu ma Litwie odwiedziliśmy barokowy, XII-wieczny klasztor kamedułów w Pożajściu pod Kownem. Wspaniała architektura kościoła oraz wystrój wnętrza zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki. tam też została odprawiona Msza św. gregoriańska, którą wykonał chór „Gregorianie”. Potem uczestnicy zwiedzali Kowno: Stare Miasto, miejsce zamieszkania Adama Mickiewicza podczas jego pobytu w tym mieście, pałac ślubów, wspaniałe kościoły i ciągnący się kilka kilometrów deptak najbardziej utkwiły w pamięci uczestnikom wycieczki. Nie sposób nie wspomnieć o pięknej rzece Niemen. Wszyscy byli pod wrażeniem jej piękna.

Podczas drugiego dnia pobytu zwiedziliśmy Wilno. Spędziliśmy w nim cały dzień. Niestety, aby dokładnie poznać wszystkie jego uroki, dotrzeć w najpiękniejsze zakamarki trzeba by było poświęcić przynajmniej trzy dni.

Jednak udało nam się zobaczyć to, co najważniejsze dla każdego Polaka: cudowny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej i Cmentarz na Rossie. Mieliśmy wielkie szczęście, że nie tylko dostaliśmy się do kaplicy cudownego obrazu, ale jeszcze nasza grupa miała okazję przewodniczyć Mszy św., którą odprawił przebywający z nami ojciec Rafał Sońta, a chór wykonał kilka pieśni na cztery głosy. Modlitwa przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej dostarczyła wszystkim wielu wzruszeń.

   

Nie mniej wzruszeń przyniósł wszystkim pobyt na Cmentarzu na Rossie. Oprócz 164 żołnierzy polskich poległych w walkach o Wilno w latach 1919–20 pochowano tu też tych, którzy zginęli w 1939 roku, oraz 76 akowców, ofiar walk podczas operacji „Ostra Brama” w 1944 roku. Pomiędzy nimi uwagę zwraca wielka płyta z czarnego granitu. Spoczywa tu Maria z Billewiczów Piłsudska, matka słynnego Marszałka, która zmarła w 1884 roku, a pochowana była najpierw w grobie rodzinnym w litewskich Sugintach. U jej stóp umieszczono srebrną urnę z sercem Józefa Piłsudskiego (ciało spoczęło w katedrze na Wawelu). Nie ma na płycie ani imienia, ani nazwiska, ani żadnej daty. Pod zwykłym, prostym krzyżem jest tylko napis „Matka i Serce Syna”. Pochyleni nad grobami zapaliliśmy kilka świec symbolizujących pamięć o bliskich nam osobach. Do prawdziwych dzieł sztuki na cmentarzu zalicza się także smukłą rzeźbę zwaną Aniołem Śmierci.

Wilno urzekło wszystkich wspaniałymi zabytkami. Skupisko tylu pięknych budowli sakralnych spotkać można chyba tylko w Rzymie i Jerozolimie. I jeszcze Góra Trzech Krzyży, z której rozciągała się piękna panorama na całe Wilno. W drodze powrotnej do Kowna odwiedziliśmy miejscowość Troki, w której podziwialiśmy pięknie odbudowany zamek księcia Witolda.

Trzeci, ostatni dzień pobytu w Kownie to dzień koncertów chóru Gregorianie. Najpierw podczas Mszy św. w polskim kościele chór wykonał kilka pieśni czterogłosowych. Wspaniała akustyka tego kościoła sprawiła, że efekt wykonania pieśni spotkał się z dużym uznaniem ze strony uczestników modlitwy. Drugi koncert odbył się w Centrum Wielokulturowym w Kownie. Na jego repertuar złożyło się 10 pieśni religijno-patriotycznych. Polacy mieszkający w Kownie mieli możliwość usłyszenia takich utworów, jak: Bogurodzica, Gaude Mater Polonia czy Polonez Ogińskiego. Trudne warunki, jakie panowały w Centrum Wielokulturowym nie wpłynęły na jakość koncertu, który przez uczestników został odebrany entuzjastycznie.

Po koncercie w Bibliotece Koweńskiego Oddziału Związku Polaków na Litwie odbyło się spotkanie całej grupy z koweńskimi Polakami i zespołem „Kotwica”. Dostarczyło ono wielu wzruszeń zwłaszcza osobom starszym. Wspólne śpiewy piosenek ludowych i patriotycznych stanowiły niewątpliwie czynnik integrujący. Nie ulega wątpliwości, że pobyt ten zaowocuje powstaniem wielu przyjaźni.

Spotkanie w bibliotece było ostatnim punktem programu pobytu na Litwie. Po jego zakończeniu udaliśmy się w powrotną drogę do Zakroczymia.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli bardzo zadowoleni, a organizatorzy osiągnęli cele jakie sobie wyznaczyli. Koncerty chóru „Gregorianie” spotkały się z dużym uznaniem. Uczestnicy podkreślali jego wspaniałe, oparte na chorale gregoriańskim brzmienie. Spotkanie z Polakami mieszkającymi na Litwie i Zespołem Ludowym „Kotwica” dostarczyło wielu wzruszeń i przyniosło nowe znajomości i przyjaźnie. Obcowanie z zabytkami Kowna, a zwłaszcza Wilna było dla wszystkim wspaniałą lekcją patriotyzmu i historii.


« Powrót