Stowarzyszenie Chorał

Stowarzyszenie Chorał

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

 

23 października 2009 roku

Dni Kultury Chrześcijańskiej po raz trzeci

   

W dniach 23–25 października br. w Kościele Parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Kościele Ojców Kapucynów odbyły się Zakroczymskie Dni Kultury Chrześcijańskiej. Była to już ich trzecia edycja. Honorowym gościem był Polski Chór Mieszany „Echo” ze Lwowa pod kierownictwem artystycznym Edwarda Kuca. Chórowi towarzyszył Emil Legowicz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. W organizację dni aktywnie włączyli się przedstawiciele Stowarzyszenia „Chorał” imienia ojca Benignusa Sosnowskiego.

Po wizycie chórów polonijnych: „Kotwicy” z Kowna (Litwa) w 2007 roku i „Poloneza” z Mińska (Białoruś) w 2008 roku, tym razem Zakroczym gościł Polski Chór Mieszany „Echo” ze Lwowa (Ukraina). Ten znakomity chór, którego mottem artystycznym były słowa „Pieśnią do serca, sercem do Ojczyzny” powstał w trudnych warunkach 1887 roku. Swoje największe sukcesy odnosił pod dyrekcją Jana Galla (1856–1912) kompozytora i pedagoga rodem z Warszawy. Obecnie kierownictwo artystyczne nad nim sprawuje Edward Kuc.

W czasie pobytu w Zakroczymiu, obok miejscowych władz samorządowych, chórowi „Echo” towarzyszyli przedstawiciele Stowarzyszenia „Chorał” i chóru „Gregorianie”. Stowarzyszenie czuwało nad technicznym przygotowaniem koncertów „Echa”, uczestniczyło w spotkaniach z chórem oraz przygotowało, razem z władzami gminy, uroczystą kolację na cześć gości ze Lwowa. Spotkanie podczas kolacji było szczególną okazją do poznania się, dyskusji o planach na przyszłość, wymiany upominków, a przede wszystkim wspólnych śpiewów. Stowarzyszenie „Chorał” wręczyło wszystkim artystom ze Lwowa pierwszą płytę chóru „Gregorianie”, która powstała na początku tego roku, a „szefom” dodatkowo płytę z koncertu w Archikatedrze Łódzkiej. Tak, jak w powitaniu, Stowarzyszenie „Chorał” wzięło również udział w pożegnaniu chóru lwowskiego. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że pobyt w Zakroczymiu jest wspaniałym początkiem wielu spotkań i przyjaźni, które nadejdą w niedalekiej przyszłości.

Na program III Zakroczymskich Dni Kultury Chrześcijańskiej złożył się m.in.: przegląd kościelnych zespół śpiewaczych, świadectwo lekarzy pracujących w hospicjum pod hasłem: „Otoczmy troską życie” oraz wystawa obrazująca dzieło i życie kapucyna, założyciela wielu zgromadzeń zakonnych błogosławionego Honorata Koźmińskiego. Niedzielne msze św. w obu zakroczymskich kościołach uświetnił śpiew chóru „Echo”, a po ich zakończeniu koncert w jego wykonaniu. Natomiast w zakroczymskiej farze odprawiona została, rzadko słyszana w tym kościele, msza św. gregoriańska pod przewodnictwem księdza proboszcza Jerzego Bieńkowskiego z towarzyszeniem chóru „Gregorianie”.


« Powrót