Stowarzyszenie Chorał

Stowarzyszenie Chorał

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

 

18-20 września 2015 roku

Wystawa na 950-lecie Zakroczymia

W dniach 18–20 września br. odbyły się uroczystości związane z 950-leciem Zakroczymia, w których aktywnie uczestniczyło Stowarzyszenie Chorał i Chór Gregorianie. Z tej okazji Stowarzyszenie Chorał przygotowało okolicznościową wystawę pt. Jesteśmy stąd!

   

Wystawa poświęcona była ludziom i wydarzeniom mającym miejsce w zakroczymskim kościele, klasztorze i mieście, które odegrały znaczącą rolę zarówno w historii Polski, jak i w historii Zakroczymia, czyli środowiska lokalnego, tzw. małej ojczyzny. Wydarzeniem na skalę ogólnopolską była z całą pewnością działalność duszpasterska Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych Solidarność oraz Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości. Na uwagę zasługuje również kilka spektakularnych koncertów w kraju i za granicą chóru „Gregorianie”. We wszystkich wydarzeniach aktywnie uczestniczyli również sami zakonnicy. Oni byli inspiratorami wielu inicjatyw, nauczycielami, wychowawcami.

Wystawa składała się z trzech części:

  • pierwsza – przedstawiała duszpasterstwo dzieci i młodzieży oraz ich służbę liturgiczną,
  • druga – dotyczyła prawie 70-letniej działalności chóru Gregorianie,
  • trzecia – odsłaniała kulisty zaangażowania NSZZ RI Solidarność w walce o niepodległość.

Na 50 tablicach umieszczono blisko 250 zdjęć. We wprowadzeniu do wystawy napisano m.in.: Poszukajmy na zdjęciach naszych dziadków i rodziców, braci i sióstr, przyjaciół i kolegów, sąsiadów i znajomych, a także zakonników oraz siebie. Może zobaczymy kogoś, o kim już zapomnieliśmy, a kto zasługuje na pamięć. Taki jest między innymi cel tej wystawy.

Wystawa spełniła swój cel, a jej odbiór i bardzo pochlebne opinie o niej dowodzą, że była potrzebna. Dorośli odnajdywali siebie jeszcze jako dzieci, swoich rodziców i przyjaciół czy też wspominali wydarzenia, które odegrały ważną rolę w życiu ich rodzin.

Byliśmy i jesteśmy stąd! Z zakroczymskiego kościoła, klasztoru i miasta…


« Powrót