Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

14 kwietnia 2009 roku

„Gregorianie” w Łodzi

14 kwietnia 2009 roku chór „Gregorianie” z Zakroczymia pod dyrekcją Stefana Krupy wystąpił w Archikatedrze Łódzkiej, rozpoczynając „Wiosenne Dni Muzyki Organowej i Sakralnej”. Jest to już VI edycja koncertów organizowanych przez Fundację „Carpe diem”, pod honorowym patronatem abp. Władysława Ziółka, metropolity łódzkiego oraz Jerzego Kropiwnickiego, prezydenta Miasta Łodzi. W organizacji wyjazdu pomógł chórowi Henryk Ruszczyk, burmistrz Gminy Zakroczym, który wraz z małżonką towarzyszył mu w czasie pobytu w Łodzi.

45-minutowy występ chóru „Gregorianie” zainaugurował pierwszy z czterech koncertów, jakie będą się odbywały w kwietniu w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi. Oprócz niego wystąpią także: Tomasz Głuchowski z Wrocławia – organy, Li Yihua z Chin – organy, Jan Barłomiej Bokszczanin – organy, Tytus Wojnowicz – obój oraz Schola Cantorum Minorum Chosoviensis.

„Gregorianie” wykonali 8 utworów chorału gregoriańskiego i 5 pieśni czterogłosowych. Na repertuar chorału gregoriańskiego złożyły się następujące utwory: introit Exurge, pieśń litanijna Christus vincit, pieśń eucharystyczna Ave verum, antyfona ku czci św. Franciszka z Asyżu O Patriarcha pauperum, pieśń maryjna Tota pulchra, pieśń pokutna Media vita, hymn na Niedzielę Palmową Gloria laus et honor tibi sit i antyfona maryjna Salve Regina.

Natomiast w repertuarze utworów wykonywanych na cztery głosy znalazły się pozycje: Stabat Mater (autor G. Nanini), Ave Maria (J. Arcadelt), Sancta (T. Flasza), Adoremus (A. Kothe) oraz Cum transisset sabbatum (J. Furmanik).

Uczestnicy ze wzruszeniem przyznawali, że chorał gregoriański jest najwłaściwszym śpiewem w Kościele rzymskokatolickim i powinien w nim zajmować pierwsze miejsce. A w kuluarach można było usłyszeć głosy, że śpiew gregoriański wytwarza klimat spokoju, modlitwy, wręcz kontemplacji, która pozwala na refleksję i oderwanie się od szybkości codziennego życia, wynikającego z nadmiaru obowiązków człowieka. Można stwierdzić, że koncert chóru „Gregorianie” został przyjęty entuzjastycznie. A jednym z najczęstszych pytań, na jakie przedstawiciele zespołu musieli udzielać odpowiedzi brzmiało: gdzie leży Zakroczym? Zatem występ chóru „Gregorianie” był nie tylko znakomitą promocją zespołu, ale także Zakroczymia.



« Powrót