Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

18 stycznia 2015 roku

Magiczny wieczór kolędowy

Kaplica Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie była miejscem pięknego wieczoru kolęd w wykonaniu Chóru Gregorianie, zorganizowanego przez Fundację Realizacji Artystycznych Preludium. To był jeden z lepszych w historii chóru koncertów kolęd.

Wcześniej jednak słuchacze poznali wyjaśnienie nazwy chóru. Dowiedzieli się, że jest ona związana ze śpiewem chorału gregoriańskiego, w którym chór się specjalizuje. Wysłuchali też dwóch utworów chorału: pieśni eucharystycznej Ave verum i antyfony o św. Franciszku z Asyżu O Patriarcha pauperum.

Koncert kolęd był podzielony na trzy bloki, które poprzedzały informacje o historii chóru, repertuarze i jego osiągnięciach. Repertuar był różnorodny: zaczynając od poważnych, tradycyjnych kolęd, jak np.: Judzką krainę, Nie było miejsca dla ciebie, Cicha noc, Gdy śliczna Panna, poprzez pastorałki typu: Jezusek czuwa, Nad Betlejem w ciemną noc czy Kołysanka, a kończąc na piosenkach świeckich śpiewanych w okresie bożonarodzeniowym, jak np. Kto wie czy za rogiem zespołu De Su, czy Jest taki dzień z repertuaru Czerwone Gitary.

Występ chóru Gregorianie, nie był ostatnim punktem wieczoru, gdyż po nim nastąpiło jeszcze wspólne kolędowanie wszystkich uczestników. Po zakończonym śpiewie długo jeszcze trwały rozmowy podkreślające wysoki poziom wykonania. Chórzyści wręczyli siostrom i pozostałym uczestnikom spotkania swoje płyty, foldery i ulotki informacyjne. Wszystkim udzieliła się bardzo miła, wręcz świąteczna atmosfera. Ktoś z boku stwierdził, że to był magiczny wieczór kolędowy. Rzeczywiście był magiczny, tak jak magiczny jest cały okres Bożego Narodzenia.

Dziękujemy pani Dorocie Budejko z Fundacji Realizacji Artystycznych Preludium za zaproszenie do udziału w tym wieczorze kolęd.« Powrót