Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

25 czerwca 2016 roku

San Gimignano

To otoczone murami stare zabytkowe miasteczko w Toskanii, położone jest na malowniczym wzgórzu (334 metrów n.p.m.) w dolinie rzeki Elsy. Jego początki sięgają III wieku p.n.e. kiedy to Etruskowie założyli tu jedną ze swoich osad. Nazwa miasta pochodzi od imienia biskupa Modeny – Gimignano, który w VI wieku n.e. ocalił je przed atakiem Hunów. San Gimignano swój największy rozkwit przeżywało w okresie średniowiecza. I ten średniowieczny charakter miasto zachowało do dzisiaj. Słynie głównie z niezwykłych wież, którym zawdzięcza swój przydomek „średniowieczny Manhattan”. Ogółem powstały 72 wieże, ale do dziś ocalało ich tylko 14. W 1990 r. zabytkowe Stare Miasto w San Gimignano zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wchodząc do tego miasteczka urzekły nas wspaniałe zabytkowe uliczki, pełne kramików z pamiątkami i sklepików z białym wytrawnym winem Vernaccia, które jest dumą mieszkańców. Słynie też z produkcji szafranu.


Pierwszym miejscem, w którym zatrzymaliśmy się na chwilę był dom św. Finy, młodej dziewczyny, która została uznana za lokalną świętą. Osierocona w młodym wieku, będąc bardzo pobożna zachorowała na poważną chorobę (prawdopodobnie gruźlica kości). Z łóżka przeniosła się na drewnianą paletę, gdyż uznała, że cierpi za mało. Modliła się i cierpiała przez 5 lat. Według legendy w wizji odwiedził ją papież Grzegorz Wielki i przepowiedział rychłą śmierć, która miała nadejść za 8 dni. Tak też się stało. W dniu jej śmierci 12 marca 1253 r. rozdzwoniły się dzwony w San Gimignano, a na desce, na której leżała wyrosły fioletowe kwiaty. Po śmierci Fina dokonała kilku cudów, przez co szybko obwołano ją świętą. Każdego roku w rocznicę jej śmierci San Gimignano zakwita fioletowymi kwiatami.


Punktem docelowym naszej wspinaczki po uliczkach miasta był plac Piazza del Duomo. Przy placu tym usytuowana jest romańska kolegiata Santa Maria Assunta (dawniej katedra), pochodząca z XII wieku, która należy do najcenniejszych zabytków miasta. W środku kościoła podziwiać można m in. cykl niezwykle cennych i interesujących średniowiecznych fresków przedstawiających sceny ze Starego i Nowego Testamentu.


Obok kolegiaty stoi wzniesiony w latach 1239-1337 Palazzo del Podesta, z wielką wieżą wysoką na 54 m z 1311 r., zwaną Torre Grossa. Jest to najwyższa wieża w San Gimignano.

Bardzo piękny jest znajdujący się w pobliżu trójkątny plac Piazza della Cisterna, który stanowi serce San Gimignano. W 1273 r. zbudowano na placu studnię (cysternę), która w kolejnych wiekach zaopatrywała w wodę całe miasto.


Przy Piazza del Duomo znajduje się lodziarnia (Gelateria di Piazza), która będąc członkiem włoskiego zespołu przed dziesięcioma laty zdobyła Lodowe Mistrzostwo Świata. Spróbowaliśmy lodów z tej lodziarni, są wyśmienite.

« Powrót