Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

25 czerwca 2016 roku

Werona

Miasto leży w północnych Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim sztuce Williama Szekspira – „Romeo i Julia”. Werona znana była już w V-IV w. p.n.e. W 86 r. p.n.e. została włączona do państwa rzymskiego. W XIV w. miasto należało do Mediolanu, od 1405 r. do Wenecji (potem wraz z nią do Austrii). W 1866 r. Werona została włączona do powstającego państwa włoskiego.

Zwiedzanie Werony rozpoczęliśmy od Piazza Brà – placu, nad którym góruje symbol miasta – imponująca Arena. Ten jeden z największych rzymskich amfiteatrów na świecie, wybudowany został w I wieku naszej ery. Arena w Weronie jest trzecią największą we Włoszech po rzymskim Koloseum oraz Arenie w Capui. Jej długość wynosi 139 m, a szerokość 110 m, pojemność – 25.000 widzów usadzonych w 44 rzędach marmurowych siedzeń (stopni). Arena jest nadal czynna. Odbywają się w niej światowe opery oraz koncerty największych gwiazd włoskiej i zagranicznej muzyki. Nie jest tak akustyczna, jak amfiteatr w Pompejach, o czym przekonali się Gregorianie, wykonując jeden utwór.


Innym ważnym placem jest Piazza dei Signori. Plac ten nazywany jest często „sercem Werony”. Usytuowane są przy nim Palazzo del Capitano i Palazzo del Comune (zwany również dell Regionale) wybudowany w XII-XVI w., z wewnętrznym dziedzińcem i znajdującymi się na nim XV- wiecznymi schodami. Oprócz dwóch wymienionych pałaców na Piazza dei Signori znajduje się dawna rezydencja rodu della Scala oraz grobowce członków tej rodziny. Grobowce te znajdują się przy kościele Santa Maria Antica, który był prywatną świątynią rodu Scaligerich. Groby otoczone są ogrodzeniem z kutego żelaza, a nad nimi znajdują się pięknie zdobione baldachimy. Motywem przewodnim zdobień jest drabina, która była symbolem tego rodu. Przy placu stoi jedna z nielicznych prywatnych wież w mieście, czyli Torre dei Lamberti, której budowę rozpoczęto w 1172 r.


Na dłużej zatrzymaliśmy się przy malowniczym miejscu Werony, jakim jest główny plac miasta Piazza delle Erbe, wykładany biało-różowymi marmurami. Wokół placu usytuowane są średniowieczne budynki. Na placu codziennie odbywa się targ warzywny. W jego centralnym punkcie znajduje się fontanna Madonna Verona, zbudowana z fragmentów term z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Nad placem góruje XIV-wieczna wieża Torre del Gardello.

 

Z Piazza delle Erbe blisko jest do domu Julii powstałego w XX wieku w średniowiecznej kamienicy. Na dziedzińcu znajduje się posąg Julii zrobiony z brązu. Według przesądu, każdy kto chce mieć szczęście w miłości powinien dotknąć jej piersi. Niektórzy z naszej grupy postanowili więc „powalczyć” o to szczęście. Można też wejść na balkon, z którego Julia miała rozmawiać ze swym ukochanym Romeo. Balkon ten został jednak dobudowany dopiero w 1935 r.

 

Zamek Castelvecchio dawna forteca władców Werony – to kolejne, ważne miejsce w Weronie. W średniowieczu była to siedziba rodu Scaligerich, dziś mieści się w nim Muzeum Sztuki, czyli Civico Museo d’Arte.

 

Warto również przejść przez most Ponte Scaligero (zwany także mostem Castelvecchio) z 1356 r., z które rozciąga się piękny widok na rzekę Adygę i Weronę.

« Powrót