Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

1-5 maja 2013 roku

Odkrywanie Kamiannej na nowo

Po kilkunastu latach nieobecności chór ponownie zagościł w Kamiannej. Jednak nie jak to zazwyczaj bywało na 2 tygodnie intensywnej nauki śpiewu kościelnego, ale na 3-dniowe warsztaty, które również służyły podniesieniu poziomu artystycznego chóru.

Dla większości uczestników pobytu było to odkrywanie Kamiannej na nowo. Były jednak osoby, które po raz pierwszy zetknęły się z tą malowniczą wioską. Jednak zarówno Kamianna z dawnych wspomnień, jak i ta obecna oczarowała wszystkich. Zupełnie nie zmienił się piękny kościółek, zwłaszcza wewnątrz. Wygląda tak, jakby dla niego czas zatrzymał się w miejscu. Choć błyszczący z daleka nowy dach, uświadamia nam, że i on podlega działaniu czasu. Upływ czasu odcisnął swoje piętno na Domu Pszczelarza i Strażaka. W otwarciu tego pierwszego, wówczas nowoczesnego obiektu, chór aktywnie uczestniczył 30 lat temu. Podczas obecnego pobytu właśnie odbywały się uroczystości związane z 30-leciem istnienia Domu Pszczelarza. Dom Strażaka z kolei, był głównym miejscem zakwaterowania chóru przez te wszystkie lata pobytu. Stąd też z sentymentem kierowaliśmy na niego swój wzrok. Dawna plebania z budynkami gospodarczymi obecnie ma inne przeznaczenie, a budynek nadleśnictwa i jego otocznie, w którym przed laty mieszkał leśniczy z rodziną, a my byliśmy ich częstymi gośćmi zupełnie się nie zmienił. Jeśli do tego dodamy kilka starych domów i płynący strumyk, które pamiętaliśmy z dawnych lat, to otrzymamy obraz tej dawnej Kamiannej. Jest jeszcze ta nowa Kamianna, z nowymi, murowanymi domami, pensjonatami, wyciągiem narciarskim, sklepami i kawiarnią. Może mniej nam bliska, ale także urocza. Jednak obie ze sobą współgrają i tak naprawdę tworzą jedną, piękną Kamiannę.

Z wielką radością odbyliśmy kilka wspólnych pieszych wędrówek po ulubionych miejscach, wspominając po drodze zdarzenia, których byliśmy uczestnikami. Pochyliliśmy się w modlitwie na grobem ks. Henryka Ostacha, który został pochowany na miejscowym cmentarzu, tak jak zawsze marzył – wśród pszczół i kamiańskich lasów. Skorzystaliśmy też, z tego, z czego Kamianna słynie – wspaniałych specjałów z miodu, podawanych w kawiarni Jacka Nowaka.

Jednak najważniejszym wydarzeniem dotyczącym przyszłości chóru były warsztaty „przy okrągłym stole”, na których omówiliśmy i ustaliliśmy repertuar na uroczystości z udziałem chóru w bieżącym roku, zadecydowaliśmy o podjęciu nauki nowych, świeckich utworów muzycznych, tak abyśmy mogli bardziej aktywnie włączyć się w imprezy niemające charakteru religijnego oraz omówiliśmy program i repertuar związany z planowanym w przyszłym roku wyjazdem chóru do Francji.

Wiele czasu na warsztatach poświęciliśmy omówieniu i przygotowaniu materiałów promujących chór oraz miejsce jego działalności. Ustaliliśmy strategię przygotowania specjalnych teczek dla chóru, przygotowania i wydania katalogu informacyjno-promocyjnego oraz ulotek promocyjnych.

Warsztaty te miały ogromną zaletę, pozwoliły nam na dłużej spotkać się w szerszym gronie, bez pośpiechu omówić swoje sprawy, nakreślić plany na przyszłość i sposoby ich realizacji, a co najważniejsze wspólnie odpocząć i miło spędzić czas. Mamy nadzieję, że Kamianna naładuje nas wielką energią do działania.

« Powrót