Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

25 czerwca 2016 roku

Siena

Siena jest włoskim miastem w Toskanii, liczącym około 50 tysięcy mieszkańców. Powstała w czasach średniowiecza i do dziś można w niej podziwiać pierwotny układ urbanistyczny.

Prawdziwą perłą Sieny jest Duomo di Siena albo Cattedrale di Santa Maria Assunta. Budowę katedry rozpoczęto w XII w. w stylu romańskim, a wiek później stała się jednym z najlepszych przykładów włoskiego gotyku. Można podziwiać wspaniałą fasadę katedry, czy też stojącą przy katedrze dzwonnicę, która dzięki biało-czarnym pasom jest jej charakterystycznym, widocznym z daleka elementem. Duomo di Siena jest bogato zdobiona na zewnątrz, ale chyba jeszcze piękniejsza jest wewnątrz. Florencka katedra jest większa od sieneńskiej, ale za to sieneńska jest piękniejsza. Kolumny i ściany pokryte pasami białego i czarnego marmuru, witraże, rzeźby, freski, marmurowe posadzki przyciągają wzrok. I jeszcze pięknie rzeźbiona ośmiokątna ambona.


Centrum Starego Miasta zajmuje najważniejszy w Sienie rynek Piazza del Campo. Ma on dość specyficzny kształt muszli, jest półkolisty i opada skośnie w dół od strony domów okalających plac do pałacu Palazzo Publico, w którym znajdują się władze miasta. Podobno oddaje to kształt płaszcza Panny Marii, która opiekuje się Sieną. Powierzchnia placu wyłożona jest cegłami. Przy Piazza del Campo zgrupowały się zabytkowe budynki, m.in. Palazzo Publico zbudowany w latach 1297-1310 z cegieł i trawertynu, który początkowo był siedzibą władz miejskich. Przy Piazza del Campo znajduje się też Torre del Mangia, wieża i dzwonnica o wysokości 102 metrów, zbudowana w latach 1338-48. Piazza del Campo to również miejsce, w którym dwa razy do roku odbywa się jedno z najważniejszych turystycznych wydarzeń świata – Palio di Siena. Jest to toskański festyn na cześć Matki Boskiej, który sięga swoją tradycją czasów średniowiecza. Festyn trwa wiele dni i składa się na niego wiele różnych imprez artystycznych, widowiskowych, barwnych pochodów i parad, w tym pokazów zręcznościowych 17 rywalizujących ze sobą drużyn w kostiumach z epoki, które reprezentują 17 dzielnic (contrad) Sieny. Do najbardziej widowiskowych zaliczyć należy symultaniczne żonglowanie wielkimi jedwabnymi chorągwiami w barwach contrade. Punktem kulminacyjnym jest konny wyścig wokół głównego placu miasta.


Warto również odbyć spacer po uliczkach Sienny. Późnogotyckie domy mają dość jednorodny wygląd. To wynik dbałości o piękno miasta. Domy miały tworzyć spójną całość. Budowane były z cegły, na której produkcję miasto miało monopol, aby utrzymać standardy. Tym również Siena zadziwia.

« Powrót