Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

25 czerwca 2016 roku

Padwa

Miasto położone jest w północno-wschodniej części Włoch, w prowincji Wenecja Euganejska. Padwa została założona w IV wieku przez naszą erą. W VII wieku została zniszczona całkowicie przez Longobardów, a następnie odbita przez Karola Wielkiego. Kolejne wieki to okres rozkwitu kulturalnego i naukowego. W Padwie powstał jeden z najbardziej znanych uniwersytetów, na którym studiowali m.in. Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Jan Zamoyski. W Padwie znajduje się ogród botaniczny, który powstał w 1545 r. Z jego pierwotnej formy zachowała się konstrukcja. W 1997 r. ogród został wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

Padwa – miasto świętego Antoniego, który należy do najbardziej popularnych świętych w Kościele. Dlatego my również cieszyliśmy się z możliwości poznania tego miasta. Najważniejszym obiektem w mieście jest bazylika św. Antoniego, w której przechowywane są relikwie patrona: język i szczęka. O samym grobie św. Antoniego mówi się, że ma on magiczną moc, gdyż dokonało się przy nim wiele cudów. Panuje przekonanie, że ściana grobu jest stale ciepła, bo tylu pielgrzymów jej dotyka, że tworzy się pewna niesamowita moc. Sama bazylika jest jednym z najważniejszych  budynków w Europie, zarówno architektonicznie, jak  i religijnie. Składa się z trzech budynków, które nałożyły się na siebie i połączyły między 1238 i 1310 rokiem. Jego konstrukcja charakteryzuje się doskonałym połączeniem różnych stylów, takich jak romański, gotyk,  bizantyjski, a także  islamu, dzięki dzwonnicom.

 

Istotę Padwy stanowi uniwersytet założony w 1222 roku. Dziś budynki uniwersytetu udostępniane są nie tylko studentom, ale też zwiedzającym. Są tu przepiękne dziedzińce, kolumnady i krużganki, posągi, katedra i wiele sal wykładowych. To na uniwersytecie w Padwie Helena Lukrecja, jako pierwsza kobieta na świecie uzyskała dyplom w 1678 r.

 

Spacerując po Padwie nie można pominąć placu Prato della Valle, a niektórzy uważają, że od niego powinno się zacząć zwiedzać Padwę. My tak zrobiliśmy, bo idąc do bazyliki św. Antoniego przechodziliśmy przez ten plac i w drodze powrotnej również. Ma on kształt elipsy, na której znajduje się 78 posągów znanych ludzi. Na placu znajdują się także dwa posągi Polaków: Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego podarowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1789 roku. Dawniej odbywały się na nim jarmarki. Obecnie w jego centralnej części znajduje się wyspa Memmia otoczona elipsowatym kanałem.

 

W Padwie trzeba także odwiedzić Piazza Erbe. Na tym słynnym placu oprócz targowiska ze świeżymi owocami i warzywami zobaczyć można Średniowieczny Pałac Sprawiedliwości. To na tym placu dłużnicy siadali na haniebnym kamieniu. Jako ciekawostkę należy dodać, że pałac jest wielkości dzisiejszej hali sportowej i nie ma żadnych podpór, a mimo to do tej pory się nie zawalił.

 

W pobliżu placu Prato della Valle znajduje się kościół św. Justyny. Robi on ogromne wrażenie. Ma ponad 122 m wysokości i ok. 83 m szerokości. Człowiek czuje się w nim bardzo mały. Niestety, nie zdążyliśmy wejść do środka. Jest więc powód, by wrócić do Padwy.

« Powrót