Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

25 czerwca 2016 roku

San Giovanni Rotondo

Miejscowość ta była najważniejszym punktem naszej podróży do Włoch ze względu na osobę Ojca Pio, który jest nam bliski z dwóch powodów: jest to święty naszych czasów i należał do zakonu kapucynów, z którym my jesteśmy mocno związani. Ojciec Pio spędził w tym mieście 52 lata.

Do najważniejszych miejsc w San Giovanni Rotondo należy stary kościółek i bazylika. Obie świątynie są dedykowane Matce Bożej Łaskawej, opiekunce miasta. Stary kościółek to mały, jednonawowy kościół, który przylega bezpośrednio do konwentu. Jego budowę rozpoczęto w 1540 r., wkrótce po osiedleniu się kapucynów w San Giovanni Rotondo. Na głównym ołtarzu kościółka namalowany jest obraz Matki Bożej Łaskawej pochodzący z XIII wieku. Stary kościółek był wielokrotnie remontowany i przebudowany. W środku zobaczyć można wiele miejsc związanych z Ojcem Pio: boczny ołtarz św. Franciszka, przy którym celebrował Msze święte w latach 1945-1959, konfesjonał, w którym od 1935 r. spowiadał kobiety (mężczyźni, zgodnie z ówczesnym zwyczajem byli spowiadani w zakrystii) oraz najważniejsze miejsce w kościele – chór zakonny, na którym Ojciec Pio otrzymał pod cyprysowym krzyżem stygmaty. Kościółek ten jest swego rodzaju magicznym miejscem – wyczuwa się w nim ducha Świętego Ojca Pio.


W 1954 r. Ojciec Pio zaczął odprawiać Msze św. na otwartej przestrzeni z powodu ogromnej liczby wiernych przybywających do San Giovanni Rotondo. Dlatego obok starego kościółka wzniesiono współczesną bazylikę. Centralne miejsce w nawie głównej bazyliki zajmuje ołtarz, przy którym od 1959 r. Ojciec Pio celebrował Msze święte. W bazylice znajdują się organy składające się z 4860 piszczałek, poświęcone przez Ojca Pio w sierpniu 1966 r. Mieliśmy szczęście odwiedzić miejsca, po których stąpał Ojciec Pio: celę, w której mieszkał i żył, przedmioty, których używał, a także kryptę, w której po śmierci w 1968 r. złożone zostało jego ciało. Z wielkim wzruszeniem ucałowaliśmy relikwie Ojca Pio, a ojciec Zbigniew udzielił nam specjalnego błogosławieństwa relikwiami Świętego.


Dziś jego relikwie i szczątki złożone są w nowym Kościele pod wezwaniem Świętego Ojca Pio – ogromnej świątyni, wybudowanej w 2004 r., mogącej pomieścić 10 tysięcy wiernych. Jej najważniejszą częścią jest kaplica, w której w centralnym filarze umieszczono w 2010 r. trumnę ze szczątkami Ojca Pio. Za szklaną szybą można zobaczyć ciało Świętego. Mimo, że jego twarz to maska, to jednak spotkanie z osobą Ojca Pio stanowi ogromne przeżycie.


Obok kościoła Świętego Ojca Pio usytuowany jest Dom Ulgi w Cierpieniu – Casa del Sollievo. Szpital imponuje wielkością i organizacją. Mimo, iż Dom Ulgi w Cierpieniu u swych źródeł jest przedsięwzięciem prywatnym, oddanym przez Ojca Pio Stolicy Apostolskiej, działa w ramach państwowej służby sanitarnej i posiada status generalnego szpitala regionu. Ciągle jest rozbudowywany i uchodzi za jeden z najbardziej prestiżowych szpitali we Włoszech.


W San Giovanni Rotondo warto też zwrócić uwagę na monumentalną Drogę Krzyżową, powstałą w 1971 r. Prowadzi ona wzdłuż ścieżki, która wspina się po stoku Monte Castellana. Przebycie jej byłoby z pewnością nie lada wyczynem. My nie mieliśmy okazji nawet spróbować.

« Powrót